Koit Variksoo: Pakendi disainimisel on abiks õigest materjalist prototüüp

Kuidas saada teada, et me oleme oma pakendi loomise juures õigel teel? Prototüüpide tegemine aitab konstruktsioonis või kujundamise juures märkamatuks jäänud vigu leida.

Kehakaaluga maadlemist ettekäändena kasutades olen püüdnud end õllest ja selle nautimisest aastaid eemale hoida. Mitte küll eriti tulemuslikult, aga ikkagi.

Tahtejõudu jätkus hetkeni, mil sõbrad sukeldusid õllepruulimise maailma ning mul polnud enam võimalik kõrvalseisjaks jääda. Valmisid esimesed päris ise tehtud õlled ja kui vahel mõni tegu planeeritud tulemusest erineski, andsid õnnestumised topelt indu jätkamiseks. Ei läinud kaua, kui kadus viimanegi huvi pika ajaloo ja ülespuhutud traditsioonidega suurtootjate tegemiste vastu.

Sõprade pühendumine on püsinud nüüd juba aastaid puhtal entusiasmil ja katsetamisrõõmul. Alguses käisin ainult pruulimist uudistamas ja uusi huvitavaid maitseid degusteerimas.
Õllemeistrite tootearendust kõrvalt jälgides ja nautides kasvas soov oma oskustega samuti projekti panustada sest kujundamise ja trükkimisega saab toetada pea iga sellist ettevõtmist. Meil Granos on väikeste koguste valmistamine igapäevane tegevus.

Etikettide kasutusmugavus ja materjal

Alustasime etikettidest. Mõni lugu ja silt sündis mängleva kergusega, mõni vajas korduvat ponnistust. Põhiline oli ikkagi protsessi ilu, kus pudelid said omale näo ja hakkas kujunema ühtne välisilme. Tähtis oli kasutada õiget kleebismaterjali, antud juhul siis sellist, mis kestab nii niiskust kui ka temperatuurikõikumisi. Kui etikette on vähe ja neid kleebitakse käsitsi, parandab kasutusmugavust poognate pindlõikus.

Ka mõnekümne liitri kaupa õllekeetmisel tekib kordumatuid õnnestumisi, mida pikemalt säilitada ja teistega jagada. Aga pole ju mõeldav panna nii erakordset õllevalikut lihtsalt kilekotiga peolauale. See viis sujuvalt ideeni teha lainepapist karp, kuhu mahuks 4 pudelit, ja sildid paistaksid kenasti välja. Lisaks kõigele muule oleks selline pakend nii korduv- kui ka täies ulatuses taaskasutatav.

CNC lõikepink kasutab sama joonist, millest tehakse stantsile vorm.

Õllepudelite kinkekarp

Kuigi internet on vabavaralistest pakendijoonistest pungil otsustasin alustada nullist. Pärast mõningaid proovimisi sain karbijoonise valmis. Trükitööstuses töötamine on andnud jooniste tegemisel teatava eelise. Kui piisavalt mõõta, siis asjad ei lähe väga valesti. Pudelid mahtusid täpselt ega jäänud kolisema karpi kätte võttes: nii eriline kraam peab transpordi ajal olema nagu ema süles.

Väikeste kogustega on CNC lõikamine stantsimisest odavam

Nagu juhuslikult põõsast leitud klaver oli Granos olemas ka kõikvõimalike materjalide lõikamiseks mõeldud automaatjuhtimisega lõikepink. Õnneks sai algul piisavalt proovitud, sest kord korra järel tuli karbi konstruktsiooni täiustada. Küll muutusid pudelite mõõdud või tekkis mõtteid, kuidas karbi kasutusmugavust parandada.

Kui iga kord oleks pidanud uue, paarsada eurot maksva vormi tegema, läinuks kulud suureks. Kuni mõnesaja karbi suuruste partiide tegemine CNC lõikepingil on aga nii hinda kui ka aega arvestades praktiline lahendus.

Nõnda oleme sõprade hobile saanud mängulisust juurde tuua. Oleme tootnud etikette erinevate sündmuste tarbeks ja aidanud luua nende meistriteostele lisaks maitsele, aroomile ja loole ka äratuntava näo ja vormi. Sest iga asi, ka hobina tehtu, väärib oma nägu ja lugu.

Tervikliku maketi saamiseks trükitakse kujundus kartongile

Pakend loob tootest esimese mulje ja alustab loo rääkimist veel enne, kui sisu proovidagi jõutakse. Ärge jätke kasutamata võimalust avaldada pakendi abil muljet. Kohe alguses ei pea olema kindel, milline pakend või kujundus on parim lahendus – kõike on võimalik katsetada, testida ja võrrelda.

Kui on olemas toode või näiteks soov teha kingitus äripartnerile, mida täiendaks meeldejääv pakend või eriline etikett, tutvu meie tegemistega siin või võta ühendust meie müügiosakonnaga.